Şifre Yöneticisi: LastPass, Bitwarden, Buttercup ve KeePassXC

Şifre Yöneticisi İncelemesi

Online kimliklerinizin en zayıf noktası şifrelerinizdir. İdeal olarak her kimlik için özgün bir şifre kullanmanız gerekir. Fakat sahip olduğunuz her hesap için, özgün bir şifreyi hatırlamanızın imkansız olması, genellikle 3-4 şifreyi tüm hesaplarınızda kullanmanıza sebep olur. Ya da “sifreler.txt” gibi bir dosyada bu bilgileri düz bir biçimde saklarsınız. Bu yöntem, özgün şifreler kullanarak çözdüğünüz güvenlik problemine, “bu dosyayı nasıl koruyacağım?” problemini eklemekten öteye geçemez. İşte tam bu noktada devreye güvenli bir şifre yöneticisi giriyor.

Devamını Oku

Mailcow: Self Hosted Eposta Çözümü

Gmail alternatifi arayışım, Mailcow‘u keşfetmem ile son buldu. Tamamı açık kaynak kodlu parçalardan oluşan bu bundle, bir eposta servisinde aradığım -ve bulamadığım- tüm özelliklere sahip.

  • Virüs taraması – ClamAV
 • Metin arama (full text search) – Solr
 • Spam filtresi – Rspamd
 • Sistem güvenliği sağlayıcısı – Netfilter
 • Otomatik SSL sertifikası üretimi – LetsEncrypt – ACME-Client
 • Epostaların şifrelenerek saklanması – Mail Crypt
 • Webmail, takvim ve kişi listesi – SoGo
 • 2 adımlı doğrulama (TFA – Two Factor Authentication)
 • IMAP, POP3 ve SMTP desteği
 • Tek kullanımlık eposta adresleri (disposable emails)
 • Ve daha fazlası…

Devamını Oku

Gmail Alternatifi

Google ürünlerinden kurtulma listemde 3. sırada Gmail yer alıyor. Gmail’e ilk üye olduğumda henüz davetiye ile üye olabiliyordunuz. O zamandan beri hem iş hem kişisel hayatımda Gmail kullanıyorum. Inbox’a geçiş yaparken arşiv temizliği yapmama rağmen 170 binin üzerinde eposta barındırıyor bu hesap.

170 bin email

Yaklaşık 15 gündür Gmail alternatifi servis sağlayıcı arıyorum. Maillerin şifrelenerek saklanması, hizmetin mümkün olduğunca az metadata tutması ve crypto currency ile ödeme yapılabilmesi olmazsa olmazlarım arasında.

Devamını Oku

Google Alternatifi: DuckDuckGo, Qwant, StartPage

Bir IP adresi olan domain sayısının 1 milyarın üzerinde olduğu tahmin ediliyor*. Tabii ki bu domainlerin büyük bir kısmı parka çekilmiş domainler, gerçek websiteleri değil. Buna rağmen, internetteki aktif websitesi sayısı çok fazla. Kişisel tecrübelerime göre, çoğu kullanıcı sitelerin URL’lerini kullanmıyor. Hatırlamadıklarından değil, browserın adres çubuğuna yazmaları gereken yazının uzunluğundan. Google’a girmek için adres çubuğuna “google” yazıp enterlayan, Google arama sonuçlarından tekrar Google’a giren kişileri gördü bu gözler :) Yani, arama motorları internet kullanıcısının vazgeçilmezi olabilir.

Devamını Oku

Daha Güvenli Bir İnternet: Elveda Google!

Aşağı yukarı hizmete açıldığı günden bugüne Gmail ve Chromium’u kullanıyorum. Chrome yerine Chromium’u kullanmamın sebebi ise, açık kaynak kodlu olması. Dolayısıyla Google’ın uygulamayı düğüneceği, kullanıcıların gizliliklerin ihlal edebilecek özellikleri açık bir şekilde bu uygulamaya ekleyemeyeceğini düşünüyordum. Ne kadar naifmişim!

Devamını Oku